Náučný chodník Biserujka

Pri vstupe do jaskyne Biserujka začína náučný chodník, ktorý vás prevedie ostrovnou krajinou až k neďalekému pobrežiu. Pozdĺž chodníka sú umiestnené popisné tabule, z ktorých sa môžete dozvedieť zaujímavé informácie o živote v tejto časti Chorvátska.

Náučný chodník Biserujka

Trasa naučného chodníka

Chodník začína neďaleko vstupu do jaskyne Biserujka. Pokračuje ako úzky chodník medzi kameňmi a skalkami okolo zátoky Slivanjska. Ďalej krátkym stúpaním a rovinatým terénom až k hlavnej ceste neďaleko parkoviska.

Celková dĺžka je 1116 metrov, maximálne prevýšenie 43 metrov. Chodník tvorí uzavretý okruh.

Zaujímavosti náučného chodníka Biserujka

Prvá tabuľa na začiatku cesty popisuje krajinu, ktorá je vápencového pôvodu, obrastená nízkymi kríkmi a bodliakmi. Po stáročia je využívaná obyvateľmi neďalekej obce Rudine ako pastvina. Na mnohých miestach možno dodnes vidieť nízke kamenné ohrady a zvyšky pastierskych chyží.

Zaujímavosti náučného chodníka BiserujkaDruhá zastávka sa viac venuje aromatickým rastlinám a liečivým bylinám. Medzi najrozšírenejšie patria šalvia lekárska, slamienka talianska, z bodliakov sú to ježibaba či krasovlas. Onedlho sa ocitnete v zátoke Slivanjska s trávnatými porastmi a prameňmi sladkej vody. Doby dávno minulé pripomína romanticky vyzerajúci nedostavaný hotel priamo v zátoke.

Na tretej zastávke sa dozviete niečo o tunajšom povrchu a podloží. Vápencové usadeniny, ktoré môžeme vidieť v jaskyni, možno tiež nájsť na úlomkoch vápenca pozdĺž chodníka. Povrch ostrova je tvorený dvomi druhmi vápenca. Starší pochádza z obdobia pred 90 miliónmi rokov a môžeme ho spoznať podľa jemne ružovkastej farby. Vápenec z obdobia paleogénu, teda asi spred 45 miliónov rokov, často obsahuje fosílie lastúr a pravekých morských živočíchov.

Ďalším zaujímavým miestom na náučnom chodníku je malá vyvýšenina nad zátokou Slivanjska. Od pohoria Velebit a Velika Kapela obvykle vejú silné a studené vetry zvané „Bura“. Okolitá vegetácia je tejto klimatickej anomálii dobre prispôsobená. Zátoka na pobreží, ktorú je odtiaľto dobre vidno, slúži miestnym rybárom ako jedno z bezpečných miest na kotvenie malých lodí.

Chodník Biserujka, ostrov KrkPosledná zastávka hovorí o formovaní tunajšej vápencovej krajiny dažďom, vetrom a pôsobením človeka. Krasové zníženiny, ktoré sú typické pre túto oblast Chorvátska, sú porastené nízkymi kermi a trávou. Pastieri okolo nich postavili kamenné múriky, aby zabránili pôsobeniu silného vetra. Často môžeme vidieť ovce, ako tieto miesta spásajú a v tieni múrikov sa chránia pred letným slnkom.

Dostupnosť miesta: Autom na parkovisko (bez poplatku), rovnako ako k jaskyni Biserujka, ďalej pešo asi 30 metrov k začiatku náučného chodníka Biserujka (pri vstupe do jaskyne).

Náročnosť a doba potrebná na návštěvu: Vhodné pre jednotlivcov aj rodiny s väčšími deťmi. Pohyb po náučnom chodníku nie je náročný, ale môže byť obtiažny pre osoby so zníženou pohyblivosťou.

V zátoke a jej blízkom okolí je možnosť odpočinku na pláži, kúpania alebo posedenia na vyhriatych kameňoch. Na pohodlnú prehliadku krajiny budete potrebovať asi jednu hodinu.

Prevádzková doba: Náučný chodník Biserujka je prístupný celoročne.

Vstupné: Vstup je bez poplatku.

Súradnice miesta (pre manuálne zadanie do prístroja GPS)

  • 14.6099206, 45.1874522
  • 14° 36.595′, 45° 11.247′
  • 14° 36′ 35.71″, 45° 11′ 14.83″

Poloha Náučný chodník Biserujka na stiahnutie (súbor vo formáte gpx pre prístroje GPS Garmin)

Webová stránka: Biserujka – náučný chodník

Fotogalerie

Zátoka u chodníka Biserujka, ostrov Krk Chodník Biserujka - informačná tabuľa Zvieratá a príroda - Náučný chodník Biserujka Náučný chodník Biserujka, Krk

Mohlo by sa Vám páčiť...