Poutní místo Batomalj

Místo bylo v minulosti nazýváno Grad a první osídlení je datováno před více než 2000 lety. Už v této době bylo zdejší sídlo opevněno kamennou zdí. Zřejmě až počátkem 11.století zde byla postavena kaple.

Poutní místo Batomalj, Krk

Legenda z 15.století hovoří o záhadném přemisťování sochy P.Marie z kostela v Gorici, dnešním Jurandvoru. Ta měla být několikrát objevena právě na zdejším návrší, nedaleko vesničky Batomalj. Jednou v létě dokonce napadl sníh přesně na místě, kde podle zjevení měl být vystavěn nový kostel. Stalo se tak a v roce 1550 byl kostel P. Marie na tomto místě skutečně vysvěcen.

Stavba nového kostela měla zřejmě i praktický důvod. V době nájezdů Turků byly obce v údolí pro nájezdníky snadno dosažitelné. Tak mohly být cenné relikvie koncem 16. a počátkem 17.století přemístěny na mnohem bezpečnější místo.

Batomalj, ostrov KrkDnes můžeme obdivovat barokní sochu P.Marie z poloviny 16.století, která je umístěna u hlavního oltáře uvnitř kostela. Do nedávné doby sloužilo toto místo jako centrum pomoci pro drogově závislé. Prostory knihovny a fary jsou využívány k církevním seminářům a setkáváním věřících. Od 11.století až do dnešních dnů se zde konají poutě. Jejich tradice patří v Chorvatsku k těm nejstarším.

Od kostela je vidět do údolí směrem k letovisku Baška. Místo je také vhodným výchozím bodem k pěší turistice v jižní části ostrova Krk.

Technická data: Areál se nachází v nadmořské výšce 146 metrů. Je obestavěný zdí a jeho plocha je přes 3000 m2. Kapacita parkoviště je kolem 30 vozidel. Schodiště od obce Batomalj má 237 schodů.

Dostupnost místa: Když odbočíte asi 1 km před letoviskem Baška z hlavní silnice doprava směrem k obci Batomalj, dostanete se po asfaltové silnici až na návrší, kde stojí poutní kostel P.Marie. Pro parkování slouží velká odstavná plocha před areálem. Také se můžete vydat pěšky. V tom případě vám poslouží schodiště, které sem vede od okraje obce Batomalj.

Náročnost a doba potřebná k návštěvě: Vzhledem k dobré dostupnosti místa autem je návštěva vhodná pro všechny věkové kategorie a osoby se sníženou pohyblivostí. K prohlídce areálu kostela P.Marie postačuje doba kolem 15 minut.

Adresa: Svetište Majke Božje Goricke, Batomalj 59, 51 523  Baška

Telefon: +385 51 856 547

Provozní doba: Areál poutního místa P.Marie je přístupný po celý rok. V průběhu července a srpna, nebo v případě konání církevních akcí je zpřístupněn také interiér kostela, otevřena knihovna a prodejna suvenýrů.

Vstupné: Nevybírají se žádné poplatky.

Souřadnice místa (pro manuální zadání do přístroje GPS)

  • 14.7223530, 44.9779450
  • 14° 43.341′, 44° 58.677′
  • 14° 43′ 20.47″, 44° 58′ 40.6″

Poloha Kostela P Marie, Batomalj ke stažení (soubor ve formátu gpx pro přístroje GPS Garmin)

Webová stránka:  Poutní místo Batomalj

Mohlo by se vám líbit...