Léčivá blata Soline

Zátoka Soline dostala jméno po těžbě mořské soli, která byla v těchto místech  získávána od počátku našeho letopočtu až do pozdního středověku. V polovině 19. století zde stála cihelna, která pro výrobu cihel využívala místních zásob písku. Ještě během druhé světové války zde místní obyvatelé svépomocí odsolovali mořskou vodu. Získanou drahocennou sůl měnili za cukr, mouku a jiné potraviny.

Léčivá blata Soline

Betonové molo, které vede směrem do moře, bylo známé a používané po celou dobu jeho existence. Dnes je opraveno a umožňuje tak přístup ke středu zátoky. Mělčina umožňuje použití bahna a písku k léčebným účelům. Tato procedura je však na individuálním uvážení každého návštěvníka Soline.

Technická data: Celková rozloha mělčiny, bahna a písku činí necelých 6 ha, hloubka moře 0 – 1 metr (v rozmezí 30 cm podle přílivu a odlivu), délka mola od břehu do moře je 290 metrů.

Platí zde zákaz vstupu se psy. Velké parkoviště může pojmout až 130 vozidel.

Dostupnost místa: Velmi příznivá, vozidlo lze zaparkovat těsně u břehu zátoky. Dále do moře se můžete dostat po zpevněném povrchu betonového mola.

Náročnost a doba potřebná k návštěvě: Vzhledem ke specifickému povrchu dna zátoky, které je pokryto silnou vrstvou bahna a písku, je při pohybu potřeba dbát zvýšené opatrnosti. Délka pobytu je individuální.

Provozní doba: Není stanovena.

Vstupné: Zpoplatněno je pouze parkování. Osobní vozidlo 15 HRK / doba stání do 6 hodin, 30 HRK / doba stání nad 6 hodin. Parkovné se platí v čase od 9:00 do 21:00 hod. Pro úhradu parkovného slouží parkovací automat.

Souřadnice místa (pro manuální zadání do přístroje GPS)

  • 14.5987440, 45.1507560
  • 14° 35.925′, 45° 9.045′
  • 14° 35′ 55.48″, 45° 9′ 2.72″

Poloha Soline-léčivá bahna ke stažení (soubor ve formátu gpx pro přístroje GPS Garmin)

Fotogalerie

Soline-léčivá bahna

Soline - léčivá bahna, ostrov Krk

Soline - léčivá bahna, Krk

Mohlo by se vám líbit...