Pastýřskou stezkou do sedla Lipica

Jižní část ostrova Krk je rájem milovníků turistiky a pobytů v přírodě. Většina turistických cest byla vyznačena ve spolupráci s Klubem českých turistů. Při pěší turistice si tady můžete připadat jako v českých krajích. Stezky jsou značené barvami. K tomu jsou dostupné kvalitní turistické mapy.

Sedlo Lipica, Krk

Na začátku stezky

Od letoviska Baška se táhne dlouhé údolí. Po jeho stranách se zvedají strmé srázy vápencových hor. Hřebeny dosahují nadmořské výšky přes 600 metrů.

Jedna z méně náročných pěších vycházek v této malebné krajině začíná u poutního místa a kostela P. Marije nad vesničkou Batomalj. Trasa vás zavede do sedla Lipica s výškou kolem 400 metrů nad mořem. Zpočátku půjdete ve stínu stromů. Cestou budete míjet dvě zastavení, která podávají informace o místních zajímavostech.

Zastavení první

Asi po 300 metrech od začátku trasy uvidíte informační tabuli s názvem „Jurandvorski mrgari“. Informuje o tradiční obživě původních obyvatel, kteří se živili zemědělstvím a chovem ovcí.

Mrgar znamená ohradu pro ovce, která je postavena z kamenů. Slouží ke shromažďování ovcí při jejich stříhání a dojení. Půdorys těchto objektů připomíná tvar okvětního lístku. Takových ohrad bylo postaveno více vedle sebe, aby se ovce mohly snadno přemisťovat z jedné ohrady do druhé.

Zastavení druhé

Ještě ve stínu stromů, kterými stezka v začátku trasy vede, narazíte na zastavení u pramene sladké vody. Místo se jmenuje „Pod Lipicu“ a z naučné tabule se dozvídáte zajímavosti o krajině, kterou procházíte.

Například místo, odkud vytéká pramen, je velice důležité pro chovaná zvířata. V obdobích letního sucha poskytuje vodu, jejíž přítomnost dodává rostlinám lepší podmínky k růstu a tím ovcím nezbytnou pastvu. Pokud se ovce pohybují po hřebenech a svazích, kde je krajina kamenitá s nedostatkem vody, jsou nuceny nacházet drobné rostliny a trávy ve štěrbinách mezi kameny.

Sedlo Lipica, kam vás stezka zanedlouho zavede, je křižovatkou starých pastýřských cest, které dále pokračují k sedlu Treskavac, nebo až do Staré Bašky.

Závěrečný výstup

Druhou polovinu trasy už budete stoupat kamenitým terénem až k sedlu Lipica. Těsně pod ním si můžete prohlédnout další kamenné ohrady pro ovce, které se uchovaly až do dnešních dnů. Místo je příjemné a vhodné k odpočinku. Výhled do krajiny a směrem k letovisku Baška vám bude odměnou za vynaloženou námahu. Stejnou trasou se pak dostanete zpět na parkoviště.

Sedlo Lipica, ostrov Krk Sedlo Lipica, příroda na ostrově Krk Sedlo Lipica, ostrov Krk

Technická data trasy

 • Začátek trasy                                    poutní místo a kostel sv. P. Marije u vesničky Batomajle (114 m n. m.)
 • Cíl trasy                                             sedlo Lipica (409 m n. m.)
 • Celková vzdálenost                         5 km včetně cesty zpět
 • Čas včetně přestávek                      3,5 – 4 hodiny
 • Celkový výstup                                295 metrů
 • Celkový sestup                                295 metrů

Dostupnost místa: Výchozí bod, kterým je poutní místo s kostelem P. Marije, je dobře dostupný autem. Poskytuje také dostatek místa pro parkování. Parkoviště není placené. Trasa a sedlo Lipica jsou dostupné pouze pěšky s převýšením téměř 300 metrů.

Náročnost trasy: Vhodné pro fyzicky zdatné jedince a rodiny s většími dětmi, které jsou na turistiku zvyklé. Je potřeba vzít si sebou dostatečnou zásobu pitné vody (v létě asi 1,5 litru na osobu). Kamenitý terén vyžaduje pevnou turistickou obuv.

Souřadnice výchozího bodu – Batomalj od kostela sv P. Marije (pro manuální zadání do přístroje GPS)

 • 14.7223530, 44.9779450
 • 14° 43.341′, 44° 58.677′
 • 14° 43′ 20.47″, 44° 58′ 40.6″

Poloha Výchozí bod Batomalj, od kostela sv. P. Marie ke stažení (soubor ve formátu gpx pro přístroje GPS Garmin)

Souřadnice sedla Lipica, místa dalekého rozhledu (pro manuální zadání do přístroje GPS)

 • 14.7085150 , 44.9775150
 • 14° 42.511′, 44° 58.651′
 • 14° 42′ 30.65″, 44° 58′ 39.05″

Poloha Lipica-sedlo, místo dalekého rozhledu ke stažení (soubor ve formátu gpx pro přístroje GPS Garmin)

Mohlo by se vám líbit...