Naučná stezka Biserujka

U vstupu do jeskyně Biserujka začíná naučná stezka, která vás provede ostrovní krajinou až k nedalekému pobřeží. Podél chodníku jsou umístěny popisné tabule, ze kterých se můžete dozvědět zajímavé informace o životě v této části Chorvatska.

Naučná stezka Biserujka

Trasa naučné stezky

Stezka začíná nedaleko od vstupu do jeskyně Biserujka. Pokračuje úzkým chodníkem mezi kameny a skalkami kolem zátoky Slivanjska. Dále krátkým stoupáním a rovinatým terénem až k hlavní silnici nedaleko parkoviště.

Celková délka je 1116 metrů, maximální převýšení 43 metrů. Stezka tvoří uzavřený okruh.

Zajímavosti naučné stezky Biserujka

První tabule na začátku stezky popisuje krajinu, která je vápencového původu, porostlá nízkými keři a bodláky. Po staletí je využívaná obyvateli nedaleké obce Rudine jako pastvina. Na mnohých místech jsou dodnes vidět nízké kamenné ohrady a zbytky pasteveckých chýší.

Zajímavosti naučné stezky Biserujka

Druhé zastavení se více věnuje aromatickým rostlinám a léčivým bylinám. Mezi nejrozšířenější patří šalvěj lékařská, smil italský, z bodláků pak bělotrn, nebo pupava. Zanedlouho se ocitnete v zátoce Slivanjska s porosty trávy a prameny sladké vody. Doby dávno minulé připomíná romanticky vyhlížející nedostavěný hotel přímo v zátoce.

U třetího zastavení se dozvíte něco o zdejším povrchu a podloží. Vápencové usazeniny, které můžeme spatřit v jeskyni, lze najít také na úlomcích vápence podél stezky. Povrch ostrova je tvořen dvěma druhy vápence. Starší pochází z doby před 90 miliony lety a můžeme jej poznat podle lehce narůžovělé barvy. Vápenec z období paleogénu, tedy asi před 45 miliony lety, často obsahuje fosilie lastur a pravěkých mořských živočichů.

Dalším zajímavým místem na naučné stezce je malá vyvýšenina nad zátokou Slivanjska. Od pohoří Velebit a Velika Kapela obvykle vanou silné a studené větry zvané „Bura“. Okolní vegetace je této klimatické anomálii dobře přizpůsobena. Zátoka na pobřeží, která je odsud dobře vidět, slouží místním rybářům jako jedno z bezpečných míst pro kotvení malých lodí.

Stezka Biserujka, ostrov Krk

Poslední zastávka hovoří o formování zdejší vápencové krajiny deštěm, větrem a působením člověka. Krasové sníženiny, které jsou typické pro tuto oblast Chorvatska jsou porostlé nízkými keři a trávou. Pastevci kolem nich postavili kamenné zídky, aby omezili působení silného větru. Často můžeme vidět ovce, jak tato místa spásají a podél zídek se chrání před letním sluncem.

Dostupnost místa: Autem na parkoviště (bez poplatku), stejně jako k jeskyni Biserujka, dále pěšky asi 30 metrů k začátku naučné stezky Biserujka (u vstupu do jeskyně).

Náročnost a doba potřebná k návštěvě: Vhodné pro jednotlivce i rodiny s většími dětmi. Pohyb po naučné stezce není náročný, ale může činit potíže osobám se sníženou pohyblivostí.

V zátoce a jejím blízkém okolí je možnost odpočinku na pláži, koupání nebo posezení na vyhřátých kamenech. K pohodlné prohlídce krajiny budete potřebovat asi jednu hodinu času.

Provozní doba: Naučná stezka Biserujka je přístupná celoročně.

Vstupné:  Vstup je bez poplatku.

Souřadnice místa (pro manuální zadání do přístroje GPS)

  • 14.6099206, 45.1874522
  • 14° 36.595′, 45° 11.247′
  • 14° 36′ 35.71″, 45° 11′ 14.83″

Poloha Naučná stezka Biserujka ke stažení (soubor ve formátu gpx pro přístroje GPS Garmin)

Webová stránka: Biserujka – naučná stezka

Fotogalerie

Zátoka u stezky Biserujka, ostrov Krk Stezka Biserujka - informační tabule Zvířata a příroda - Naučná stezka Biserujka Naučná stezka Biserujka, Krk

Mohlo by se vám líbit...