Fulfinum-Mirine

Archeologickou lokalitu Fulfinum – Mirine najdete v severní části ostrova Krk, 1,5 kilometru jihozápadně od města Omišalj. Místo nese známky osídlení od počátku našeho letopočtu, až po raný středověk.

Fulfinum-Mirine, archeologická lokalita

Od prvního století zde bylo budováno římské město, které kromě obchodu a služeb mělo poskytovat klidné místo pro odpočinek vysloužilým vojákům a legionářům. Byly zde zřízeny lázně, zbudován vodovod, postaveny chrámy a domy s dlážděnými ulicemi. V centru dění stávalo městské fórum s tržnicemi a nedalekým přístavem, jehož zbytky jsou dodnes dobře patné.

Se zánikem Římské říše došlo k úpadku. Materiál římského sídliště byl místními obyvateli v průběhu V. – VI. století postupně rozebrán na stavby jiných domů a budov. Byl zde vystavěn velký křesťanský komplex zvaný Mirine. Místo bylo dále užíváno pro křesťanské bohoslužby a také jako pohřebiště.

Dnes zde můžeme vidět zrestaurované zbytky z obou významných kultur a připomenout si tak historická období v této části pobřeží Jaderského moře.

Římské sídliště, Krk

Technická data: Rozloha lokality činí kolem 15 ha, vzdálenost od parkoviště max. 550 metrů, nadmořská výška do 1,5 m. V místě není dovoleno koupání a opalování.

Dostupnost místa: Velice dobrá, autem k vyhrazenému parkovišti (bez poplatku), v těsné blízkosti lokality. Možnost parkování ve stínu.

Náročnost a doba potřebná k návštěvě: Vhodné pro všechny věkové skupiny, malé děti s kočárkem, pohybujete se po dřevěném můstku nebo v rovinatém terénu. K prohlídce je potřeba asi 45 minut.

Provozní doba: otevřeno celoročně

Vstupné: Vstup může být v průběhu letních měsíců (červenec a srpen) zpoplatněn, v jiném období je vstup volný.

Souřadnice místa (pro manuální zadání do přístroje GPS)

  • 14.5430110, 45.2058990
  • 14° 32.581′, 45° 12.354′
  • 14° 32′ 34.84″, 45° 12′ 21.24″

Poloha Fulfinum – Mirine ke stažení (soubor ve formátu gpx pro přístroje GPS Garmin)

Mohlo by se vám líbit...