Kostelík sv.Dunata

Na samém konci punatské zátoky, v těsné blízkosti plážového centra Dunat, se ve stínu stromů krčí jedna z nejzajímavějších sakrálních staveb na ostrově Krk. Jde o rekonstrukci původního vzhledu starokřesťanského svatostánku z poloviny 12. století.

Kostel sv.Dunata

Zvláštní tvar stavby, která má půdorys „čtyřlístku“, umocňuje obloukovitý vstup z opracovaného kamene. Přístup světla dovnitř interiéru zajišťuje kamenné okno kulatého tvaru přímo ve střešní kopuli.

Kostel sv.Dunata, ostrov Krk

Vzhledem k nedostatku místa uvnitř těchto starodávných staveb bylo vždy nutno upravit prostranství kolem kostela. Zástupy věřících se tak mohli shromáždit alespoň venku.

Zastávku u kostelíka sv.Dunata můžete spojit třeba s pobytem na pláži, nebo návštěvou místní pizzerie.

Technická data: Zastavěná plocha činí přibližně 25 m2. Délka upraveného prostoru před kostelem je 25 metrů, šířka 15 metrů.  Výška stavby přibližně 5 metrů.

Dostupnost místa: Velice dobrá, autem se dostanete na prostorné parkoviště v blízkosti objektu. Další rozlehlá parkovací plocha se nachází na druhé straně silnice. K přecházení rušné silnice slouží přechod pro chodce.

Náročnost a doba potřebná k návštěvě: Objekt je přístupný od parkoviště, což mohou využít také osoby se sníženou pohyblivostí. Vstup do útrob kostelíka je uzavřen železnou mříží, je možné pouze nahlédnout. Celková prohlídka exteriéru stavby zřejmě nepotrvá déle, než 5 minut.

Provozní doba: není omezena

Souřadnice místa (pro manuální zadání do přístroje GPS)

  • 14.6198520, 45.0398880
  • 14° 37.191′, 45° 2.393′
  • 14° 37′ 11.47″, 45° 2′ 23.6″

Poloha Kostelíka sv.Dunata ke stažení (soubor ve formátu gpx pro přístroje GPS Garmin)

Mohlo by se vám líbit...