Kostel sv.Marie na mysu Glavotok

Stavba kostela P.Marie na mysu Glavotok započala v roce 1507. V průběhu času byly provedeny pouze drobné úpravy a udržovací práce. Větší rekonstrukce se objekt dočkal až v průběhu 17.století.

Kostel sv.Marie na mysu Glavotok

Dodnes se odborníci na historické stavby nemohou shodnou na stavebním slohu, ve kterém je kostel postaven. Obsahuje totiž jak prvky gotiky, tak počínající renesance. Stavba dodnes slouží svému účelu. Poskytuje duchovní útěchu příslušníkům františkánského řádu a také mnoha laickým příchozím.

Historie kláštera, který je součástí komplexu, sahá až ke konci 15.století. V té době zde žili poustevníci, kterým byl tento kus země postupně přenechán.

Kostel sv.Marie, Glavotok - ostrov krk

Mys Glavotok s klášterem a kostelem P.Marie je i v průběhu rušného léta poměrně klidným místem. Kromě církevních staveb se u pobřeží nachází malé přístaviště s oblázkovou pláží. Betonové molo na pobřeží, kterému dominuje červený maják, využívají místní rybáři k chytání ryb na udici.

Po rušném dni v jiné části ostrova může pozorování západu slunce na mysu Glavotok působit na návštěvníka uklidňujícím, až mystickým dojmem.

Technická data: Nejzápadněji osídlené místo na ostrově. Vzdálenost od města Krk činí 18 kilometrů. Nadmořská výška 1 – 5 metrů. Zastavěná plocha areálu včetně nádvoří je téměř 2000 m2. Obhospodařovaná půda má plochu více než 4 ha. Pěstuje se zelenina, ovoce, fíky, olivy.

Dostupnost místa: Autem se dostanete až ke komplexu kláštera. K dispozici je malé parkoviště nad přístavištěm. Vhodné a dobře dostupné místo pro všechny věkové kategorie a rodiny s dětmi.

Doba potřebná k návštěvě: V případě prohlídky exteriéru a blízkého okolí komplexu vám bude stačit 30 – 40 minut. Doba pobytu zde však není omezena.

Provozní doba: Exteriér komplexu je přístupný celoročně. Bohoslužby v kostele P.Marie se konají od pondělí do soboty  v 7:00 hod. ráno. V neděli začíná  ranní mše v 9:00 hod. Klášter je pro veřejnost uzavřen.

Adresa: Glavotok 74, 51 511 Malinska

Mobilní telefon: +385 51 862 102

Souřadnice místa (pro manuální zadání do přístroje GPS)

  • 14.4347520, 45.0899960
  • 14° 26.085′, 45° 5.4′
  • 14° 26′ 5.11″, 45° 5′ 23.99″

Poloha Kostela sv.Marie na mysu Glavotok ke stažení jako (soubor ve formátu gpx pro přístroje GPS Garmin)

Webová stránka: Františkánský klášter na Glavotoku

Mohlo by se vám líbit...