Poutní pahorek Fumak

Malebné návrší uprostřed dubových hájů v severní části ostrova Krk, vzdáleno asi 5 km západně od letoviska Malinska.

Poutní místo Batomalj

Od roku 2000 se zde tyčí na kamenné mohyle postavený dřevěný kříž. Nechal jej vztyčit chorvatský emigrant z Austrálie, jako poděkování Bohu za záchranu svého života při nešťastné události, která se mu přihodila při práci v lese.

Prostranství kolem památníku je pěkně upraveno a poskytuje výhled do dalekého okolí. Až k návrší vás bude doprovázet „křížová cesta“.

Poutní místo Batomalj, ostrov Krk

Technická data návrší Fumak: Nadmořská výška 49 metrů, maximální převýšení do 15 metrů, vzdálenost k místu s dostupností autem 250 metrů, vzdálenost k parkovišti (u malého dětského hřiště) v obci Porat 1,5 kilometru.

Dostupnost místa: Autem se dostanete lesní silnicí až k betonové brance. Zde však není dostatek místa pro parkování více vozidel. Dále musíte pěšky asi 250 metrů lesní cestou. Vhodnější varianta je zaparkovat na konci obce Porat, kde je pěkné parkoviště u malého dětského hřiště.  Z tohoto místa se můžete vydat ve stínu stromů po lesní silnicí k návrší Fumak (1,5 km).

Náročnost a doba potřebná k návštěvě: Přístup na místo vede po lesní silnici. Na návrší stoupáte kamenitou stezkou. Výstup není náročný a zvládnou jej i menší děti. Cesta je vhodná také pro kočárky s většími koly. Pokud přijedete autem, bude vám stačit kolem 20 minut. Když se vydáte pěšky z obce Porat, budete potřebovat asi 1,5 hodiny.

Provozní doba: Není určena ani omezena.

Vstupné: Lokalita je volně přístupná.

Souřadnice místa (pro manuální zadání do přístroje GPS)

  • 14.4759760, 45.1195020
  • 14° 28.559′, 45° 7.17′
  • 14° 28′ 33.51″, 45° 7′ 10.21″

Poloha Fumak – poutní místo s výhledem ke stažení (soubor ve formátu gpx pro přístroje GPS Garmin)

Webová stránka: Malinska – Fumak

Mohlo by se vám líbit...