Starokřesťanský kostelík sv. Krševan

V západní části ostrova Krk můžeme objevit jednu z nejstarších dochovaných církevních staveb v Chorvatsku. Jedná se o starokřesťanský kostelík sv.Krševana, jehož současná podoba pochází z počátku 12. století. Základy stavby však byly položeny už ve století devátém.

Pozůstatky kostelíka sv.Petra

Rozměry nevelká stavba má půdorys trojlístku se vstupem z čelní strany a třemi apsidami. Pozornost návštěvníka zaujme křížová klenba hlavní lodi, zejména díky svému rozložení a výšce. V těsné blízkosti stavby se nachází rozpracovaná parcela, ve které probíhá archeologický výzkum.

Už samotná cesta do těchto míst od osady Milohnići je malým dobrodružstvím. Hustý, listnatý les s převahou staletých dubů připomíná anglický Sherwood z příběhů Robina Hooda. Lesní silnice vás dovede až téměř k památce. Na odstavné ploše zaparkujete auto a vydáte se lesní pěšinou směrem ke kostelíku.

Po jeho prohlídce můžete strávit nějaký čas na nedalekém pobřeží s malými zátokami. Tento kout ostrova nese už od dob Římanů název Šotovento. Znamená „závětří“, neboť tato místa jsou díky hustému porostu a vyvýšeninám v okolí chráněna před silným větrem zvaným Bura.

Oblast patří i dnes, stejně jako v minulosti, k nejméně osídleným lokalitám ostrova. Díky tomu zde ještě najdeme krásné lesy, klidná zákoutí a malebné zátoky s kameny a přírodními skalkami. Milovníkům nerušeného pobytu v přírodě se tato místa zcela jistě budou líbit.

Vchod do kostelíka sv.Petra Zbytky kostela sv.Petra Kostel sv.Petra, Krk

Technická data: Archeology doložená existence církevní stavby je z 9. století. Současná podoba kostela z 12. století. Zastavěná plocha kolem 30 m2. Plocha parcely pro archeologický výzkum činí asi 10 m2. Objekt je zařazen do kategorie významných historických a kulturních památek Chorvatska. Údajně se tyto kostelíky nacházejí v Chorvatsku pouze na dvou místech. Délka lesní silnice s nerovným terénem činí asi 2,5 kilometru. Vzdálenost od parkoviště ke kostelíku je 100 metrů. Nejkratší vzdálenost od parkoviště k pobřeží je kolem 250 metrů. Nejstarší stromy (duby) mohou být ve věku až 400 let. V oblasti je přísně zakázáno znečišťovat okolí jakýmkoliv odpadem a rozdělávat oheň. Hrozí nebezpečí požáru.

Dostupnost místa: Autem, pomalou jízdou po lesní, kamenité cestě od obce Milohnići. Na místě lesní pěšinou k památce asi 100 metrů pěšky. K pobřeží je to lesním chodníkem asi 250 metrů. Stejnou cestou zpět k obci Milohnići.

Náročnost a doba potřebná k návštěvě: Autem je možné dostat se téměř až na místo. Neexistuje zde žádné zázemí. Je proto potřeba mít sebou dostatek pitné vody a pro případ nehody také nabitý mobilní telefon. Lokalita je dostupná také pro seniory a rodiny s většími dětmi. K prohlídce památky můžete připojit procházku lesem a podél pobřeží. Proto si k návštěvě místa vyhraďte alespoň hodinu času. Jízda autem lesní cestou vyžaduje zvýšenou opatrnost kvůli nerovnostem terénu.

Provozní doba: Lokalita je přístupná po celý rok.

Vstupné: Nevybírají se žádné poplatky ani parkovné. Prohlédnout si můžete jak exteriér, tak interiér stavby.

Souřadnice místa (pro manuální zadání do přístroje GPS)

  • 14.4554430, 45.0951850
  • 14° 27.327′, 45° 5.711′
  • 14° 27′ 19.59″, 45° 5′ 42.67″

Poloha Kostelíka sv.Krševan ke stažení (soubor ve formátu gpx pro přístroje GPS Garmin)

Mohlo by se vám líbit...