Vinařství Katunar

Tradiční zpracování vinné révy za použití nejnovějších technologií. Kvalitní vína, profesionální servis, staletá tradice. Tak by se dalo charakterizovat jedno z největších vinařství na ostrově Krk, rodinný podnik Katunar.

Vinařství Katunar, Krk

Najdete jej před městečkem Vrbnik, asi 1 km jihozápadně od centra. Přímo u hlavní silnice se nachází objekt výrobny, prodejny a velké degustační místnosti s výhledem na vinohrady.

Část vinné révy se pěstuje na pozemcích přímo za vinařstvím. Tato oblast se nazývá Vrbničko polje. Díky blízkosti pobřeží a silnějšímu proudění vzduchu jsou v této oblasti větší rozdíly mezi denními a nočními teplotami. Tyto klimatické podmínky svědčí právě odrůdám bílých vín Žlahtina a Chardonnay.

Vinařství Katunar, KrkDalší oblastí, kde má vinařství Katunar své vinohrady, jsou svahy údolí mezi obcemi Jurandvor a Draga Bašćanska, nedaleko známého a oblíbeného letoviska Baška. Díky specifickým podmínkám zdejší půdy, klimatu a orientaci vinohradu k jihu až jihozápadu, není zde potřeba tak časté chemické ošetření rostlin, jako je tomu na jiných místech. Proto produkce těchto vinných tratí může být označována jako ekologicky čistá. Daří se zde odrůdám bílého vína Žlahtina, ale především červeným odrůdám jako jsou Plavac Mali, Syrah, Grenache, Merlot, Debejan, Sansigot a Kamenina. Kromě odrůd Syrah, Grenache a Merlot jsou všechny ostatní odrůdy původní.

Interiér vinařství Katunar, KrkO kvalitě produkce vinařství Katunar svědčí mnohá mezinárodní ocenění. Bílé víno Žlahtina ročník 2006 má dokonce svou poštovní známku, která byla vytištěna pro republiku San Marino. Zdejší vína ochutnal papež Jan Pavel II., bývalý prezident USA George W. Bush, stejně jako Vladimir Putin.

Při návštěvě místního vinařství, kdy se setkáte s příjemnou obsluhou, jiskřivým vínem a vlídnou krajinou lahodící oku vinaře, si tak kromě tekutého moku odvážíte nezapomenutelné dojmy z dovolené v Chorvatsku a na ostrově Krk.

Produkty vinařství Katunar

Před Vinařstvím Katunar, KrkVína červená, bílá, růžová, šumivá, barrique a různé druhy pálenky zvané Rakija. Pro pohodové večery v průběhu vaší dovolené si můžete zakoupit také stáčené víno do vlastních lahví.

K podávanému vínu jsou v nabídce také kozí sýry z výrobny u městečka Omišalj, olivový olej dovážený až z Istrijského poloostrova, ale také domácí marmelády nebo džemy a vynikající sušené fíky.

Červená vína

Kurykta NIGRA:  Směs domácích odrůd Debejan, Brajdica, Sansigot a Shiraz. Vyniká vyváženou a plnou chutí. Hodí se zejména k červeným masům, tmavé rybě a všem dalším druhům pečeného masa. Také k polotvrdým sýrům nebo ovocným desertům se smetanou.

Podává se při teplotě 16°C. Obsah alkoholu je 13 %. Plní se do lahví o obsahu 0,75 L.

Kurykta NIGRA Riserva:  Vzniká spojením vybraných odrůd červeného vína. Nechává se 18 měsíců uležet v dubových sudech. Víno s výrazným aroma, chutí lesního ovoce a dřeva. Toto nejlepší červené víno zdejší produkce se doporučuje ke zralým sýrům, divočině a těžším masitým pokrmům.

Podává se při teplotě 18°C. Obsah alkoholu je 14 %. Plní se do lahví o obsahu 0,75 L.

Bílá vína

Žlahtina Katunar: Odrůda Žlahtina je původní sorta vína, která se pěstuje jen u Vrbniku, na ostrově Krk. Řadí se do kategorie odrůdových suchých vín žlutozelené až jiskřivé barvy. Má osvěžující chuť a jemnou vůni. Svou barevnou i chuťovou elegancí je ozdobou každé slavnostní tabule. Víno Žlahtina je vhodné k širokému použití jako jsou ryby, mořské plody nebo různé druhy bílého masa.

Podává se při teplotě 11°C. Obsah alkoholu je 11,5 %. Plní se do lahví o obsahu 0,75 L.

Žlahtina Katunar Barrique: Původní odrůda bílého vína z Vrbniku. Dozrává v dubových sudech, které je možné pro tento účel použít pouze třikrát. Tím se změní odstín vína do hnědé až jantarové barvy. Víno také získává aroma lesa a dřeva. Obsahuje velmi nízký podíl tříslovin. Díky specifickému způsobu zrání je víno považováno za velmi kvalitní, čemuž odpovídá také jeho vyšší cena.

Podává se při teplotě 11°C. Obsah alkoholu je 11,5 %. Plní se do lahví o obsahu 0.75 L.

Chardonnay Katunar: Známá odrůda bílého vína, které se velmi dobře přizpůsobilo podmínkám chorvatských ostrovů. Kromě své typické ovocné vůně získává v oblasti krčských vinohradů svěží a prosluněnou chuť. Výborně se hodí ke všem druhům ryb a masných jídel.

Podává se při teplotě 10°C. Obsah alkoholu je 12,5 %. Plní se do lahví o obsahu 0.75 L.

Šumivá vína

Porin: Přírodní šumivé víno ze směsi odrůd bílých vín s převahou odrůdy Pinot. Jedno z mála šumivých vín vyráběných v Chorvatsku. V horkých letních dnech je velmi osvěžující, vyniká žlutozelenou barvou. Doporučuje se jako aperitiv, ale také k ovocným koktejlům jako desertní víno. Dobře se hodí k pokrmům z plodů moře.

Podává se vychlazené. Obsah alkoholu je 11 %. Plní se do lahví o obsahu 0.75 L.

Biser mora: V překladu znamená „Perla moře“. Patří mezi nejoblíbenější šumivá vína. Získává se z odrůd Chardonnay, bílý Pinot a Žlahtina. Je spíše polosladké a často oblíbené mezi ženami. Dobře vychlazené se hodí k dopolednímu osvěžení nebo lehkému obědu. Biser mora je jedním z prvních registrovaných šumivých vín v Chorvatsku. Ideální teplota při podávání je 6°C.

Rakija – pálenka vyrobená destilací vinných slupek

Rakija Komovica: Je obdobou v Česku a zejména na Moravě známé slivovice. Vyrábí se však z vylisovaných vinných slupek. Je čiré, bílé barvy. Používá se jako aperitiv, lék a přípitek, často na uvítanou hostů. Může se podávat při pokojové teplotě nebo vychlazená až na -18°C.

Obsah alkoholu je 45 %. Plní se do lahví o obsahu 0.5 L.

Rakija Ruta: Pálenka z vinných slupek, do které se přidává léčivá bylina. Často se používá jako lék, zejména při potížích s trávením. Obyčejně se podává při pokojové teplotě. Obsah alkoholu je 45 %. Plní se do lahví o obsahu 0.5 L.

Rakija Smokvica: V tomto případě se jedná o pálenku z vinných slupek, do které se přidávají sušené fíky. Nápoj tak získá zlatavý odstín a ovocnou příchuť. Obsahuje však méně alkoholu a řadí se spíše do kategorie likérů.

Podává se vychlazená až na -18°C . Obsah alkoholu je 35 %. Plní se do lahví o obsahu 0.5 L.

Rakija Orihovica: Do pálenky se krájí zelené (nezralé) vlašské ořechy. Nápoj se zabarví na tmavě hnědý odstín. Používá se jako aperitiv nebo pro léčbu žaludečních potíží. Podává se zpravidla při pokojové teplotě nebo mírně vychlazená.

Obsah alkoholu je 35 %. Plní se do lahví o obsahu 0.5 L.

Stáčené víno do vlastních lahví

Domácí červené víno Brajdica, které je směskou odrůd Merlot a Cabernet, vám natočí do vlastních, vámi přinesených lahví. Jinak jej nabízejí v plastových soudcích o obsahu 3 litry.  Cena stáčeného vína se pohybuje od 19 HRK za litr. Stáčené  víno pochází z vinohradů u města Vrbnik a letoviska Baška.

Exkurze

V případě většího počtu zájemců je možné uskutečnit exkurzi vinohradu a stáčírny spolu s řízenou degustací produktů vinařství Katunar. Exkurze se platí. Je potřeba domluvit se předem na telefonním čísle: +385 91 38 57 396, nebo mailem: info@katunar.hr

Degustace

V případě zájmu o nákup vína vám obsluha může poskytnout malou ochutnávku, kdy si vybíráte to nejlepší, co vám vyhovuje. Degustace se zpravidla neplatí a můžete o ni sami na místě požádat.

Dostupnost místa: Vinařství se nachází u hlavní silnice před městečkem Vrbnik. Disponuje parkovištěm s kapacitou asi 10 vozidel.

Náročnost a doba potřebná k návštěvě: Do prodejny, která je součástí degustační místnosti, vede asi 15 schodů. Jinak je přístup bez bariér. Ve dvoře objektu jsou lavičky a stoly, kde je možné si odpočinout ve stínu stromů. Uzavřený dvůr je vhodný pro rodiny s malými dětmi, není zde přímé nebezpečí střetu s projíždějícími vozidly. K návštěvě vinařství, ochutnávce a výběru kvalitního vína můžete potřebovat od 10 minut do 40 minut.

Provozní doba: Prodejna ve velké degustační místnosti s výhledem na vinohrady je v průběhu letní sezony otevřena denně od 9:00 do 20:00 hod. Mimo letní sezonu může být otevírací doba zkrácena.

Adresa: Sv.Nedilja bb, 51 516 Vrbnik

Telefon: +385 51 857 393

Souřadnice místa (pro manuální zadání do přístroje GPS)

  • 14.6656450, 45.0704810
  • 14° 39.939′, 45° 4.229′
  • 14° 39′ 56.32″, 45° 4′ 13.73″

Poloha Vinařství Katunar ke stažení (soubor ve formátu gpx pro přístroje GPS Garmin)

Webová stránka:  Vinařství Katunar

Mohlo by se vám líbit...