Muzeum kláštera sv.Magdaleny

Osada Porat je nejen příjemným letoviskem v severozápadní části ostrova Krk, ale také místem, kde už na konci 15. století byla zahájena stavba františkánského kláštera. Poslední úpravy byly provedeny ještě v průběhu 18. století a celková rekonstrukce byla dokončena ve druhé polovině dvacátého století.

Muzeum kláštera sv.Magdaleny

V té době zde bylo uvedeno do provozu také malé etnografické muzeum. Můžete v něm spatřit původní zařízení a nástroje, které byly v minulosti používány jak příslušníky řádu, tak drobnými zemědělci ke své obživě.

Muzeum kláštera sv.Magdaleny, ostrov Krk

Až do konce roku 1965 byly zdejší církevní obřady vedeny v původním staroslovanském jazyce a všechny texty byly psané hlaholským písmem. V interiéru kostela jsou umístěny nádherné oltáře z poloviny 18. století.

Klášter sv.Magdaleny byl v minulosti několikrát dobyt krutými opakovanými nájezdy námořních pirátů a jednou dokonce vypálen. Často sloužil také jako útočiště námořníkům, kteří se ocitli v nesnázích.

Dostupnost místa: Za budovou kláštera bylo nově vybudováno velké parkoviště. V dosahu tak je nejen klášter, ale také menší pláž s betonovými platy, štěrkem a sprchou. Parkoviště může sloužit také jako výchozí bod k památníku Fumak ( 2 km).

Náročnost a doba potřebná k návštěvě: Místo je snadno dostupné pro osoby s tělesným postižením, rodiny s malými dětmi i seniory. K prohlídce kláštera a blízkého okolí si vyhraďte nejméně jednu hodinu.

Provozní doba: Venkovní část nádvoří kláštera je přístupna po celý rok. Muzeum je otevřeno v měsících červenci a srpnu v průběhu dopoledne a večera (není pevně stanoveno). Mimo hlavní sezonu lze muzeum navštívit na požádání. Během bohoslužeb je zavřeno.

Vstupné: Není pevně stanoveno, obvykle kolem 10 HRK / osobu.

Adresa místa: Porat 28, 51 511 Malinska

Telefon: +385 51 867 048

Souřadnice místa (pro manuální zadání do přístroje GPS)

  • 14.4934570, 45.1228000
  • 14° 29.607′, 45° 7.368′
  • 14° 29′ 36.45″, 45° 7′ 22.08″

Poloha Muzeum kláštera sv.Magdaleny ke stažení (soubor ve formátu gpx pro přístroje GPS Garmin)

Mohlo by se vám líbit...