Pršut na ostrově Krk

Pršut je název pro sušené maso, které se vyrábí z vepřové kýty. V žádné venkovské domácnosti by pršut neměl chybět.

Tradiční pršut na ostrově Krk

K jeho výrobě je zapotřebí místnost se stálým prouděním a teplotou vzduchu. Vepřová kýta se na vzduchu suší a dozrává nejméně jeden rok. Takto získanou kvalitní šunku si však místní obyvatelé zpravidla ponechají pro vlastní spotřebu. V obchodech se můžeme setkat s průmyslově vyráběným produktem. Ten ale nemusí přesně odpovídat tradičním postupům.

Na ostrově Krk se můžete zastavit na místě, které si jeho majitel pojmenoval jako Dům Krčského pršutu (Kuča Krčkog pršuta). Jedná se o rodinný podnik, který zahrnuje výrobnu, restauraci a prodejnu. Pršut zde můžete nejen ochutnat a zakoupit, ale také je možné seznámit se s tradičním postupem jeho výroby na ostrově Krk.

Tradiční pršut - ostrov KrkPo schodišti se dostanete do podkroví objektu, kde za prosklenými dveřmi uvidíte, jak se vepřové kýty suší. V přízemí je restaurace (konoba) a pult pro prodej výrobků. Pod prosklenou podlahou můžete nahlédnout do dozrávárny pršutu.

Kromě zde vyrobených masných produktů si můžete odvézt kvalitní ovčí sýr, láhev dobrého vína nebo sklenici marmelády, džemu či medu z produkce místních obyvatel. To vše úhledně zabalené, s profesionálním servisem a obsluhou zdejšího personálu.

Tradiční krčský pršut

V čem je pršut z ostrova Krk jiný, než podobné výrobky z jiných částí Chorvatska? Obyvatelé Krku se nechali inspirovat výrobou pršutu jak na pevninské části Dalmácie, tak na Istrii. Výsledkem jsou zcela originální ingredience a postup.
Dalmátský pršut se totiž ponechává s kůží a upravuje dýmem. Na Istrii se naopak kůže odřezává, ale maso se suší na čerstvém vzduchu. Krčský pršut je kombinací obou způsobů. Na rozdíl od Istrijského poloostrova se kůže ponechává stejně, jako je tomu v Dalmácii. Na ostrově Krk se však maso nevkládá do dýmu, ale vždy je k sušení používán čerstvý vzduch stejně, jako na Istrii. Často to bývá právě silný vítr zvaný Bura, který je pro sušení masa velmi efektivní. Kromě soli se navíc přidává pepř, bobkový list a rozmarýn. Tím krčský pršut dostává zcela originální vůni a chuť. Získává si tak postupně své místo u spotřebitelů nejen v rámci Chorvatska, ale také v mezinárodním měřítku.

Postup výroby Krčského pršutu

Čerstvé vepřové maso se nakupuje v blízkém chorvatském vnitrozemí, kde se daří extenzivnímu zemědělství a kvalitním chovům prasat. Vepřová kýta může mít hmotnost od 12 do 25 kg. Délka sušení a dozrávání závisí na hmotnosti syrového masa. Platí pravidlo, kolik kilogramů, tolik měsíců zpracování. Z toho polovina doby připadá na sušení a polovina na dozrávání. Přidává se pouze mořská sůl a pepř.

Vepřová kýta se suší při teplotě 2 – 5 °C. Každých 30 minut se kompletně vymění vzduch. Po správném vysušení další zpracování probíhá v dozrávárně. Stále je nutná klimatizace a výměna vzduchu. Teplota zde kolísá mezi 15 až 18 °C, vlhkost vzduchu je udržována na 75 %. Teprve po tomto dlouhém procesu zpracování se stálým dohledem na kvalitu výrobku se sušené maso dostává ke spotřebiteli.

Rodinný podnik Žužić

Rodinný podnik Žužić - Krk, ChorvatskoTradice zpracování masa započala před již více než 25 lety. Výroba pršutu k prodeji se datuje od roku 1998. Kapacita nynější výrobny všech masných výrobků činí 35 tun, z toho 10 tun tvoří kvalitní chorvatský pršut. Distribuční síť téměř neexistuje, veškeré výrobky se prodávají přímo na místě. Kapacita restaurace (konoby) je přibližně 70 míst, venkovní terasa má 50 míst. Objekt byl v současné podobě slavnostně otevřen v roce 2013.

Nabídka restaurace (konoby)

Objednat si můžete nejen masitá jídla, ale také různé saláty a sladkosti. Vyrábějí a podávají zde domácí chléb. Ten si můžete objednat a zakoupit sebou. Příklady některých jídel (ceny jsou orientační). Můžete si zvolit také vlastní kombinaci menu. Většina surovin a všechna podávána vína pochází z ostrova Krk.

Masová jídla

 • Krčský pršut, domácí chléb, olivový olej 60 HRK
 • Krčský pršut, ovčí sýr, domácí chléb, olivový olej 80 HRK
 • Vepřové maso na grilu, klobása, příloha domácí pečené brambory 140 HRK

Vegetariánská jídla

 • Zelenina na grilu, domácí chléb 50 HRK
 • Ovčí sýr, olivový olej, zelenina, domácí chléb 60 HRK
 • Vajíčka, nebo vaječina s grilovanou zeleninou, domácí chléb 60 HRK
 • Pečené domácí brambory, grilovaná zelenina, domácí chléb 70 HRK
 • Domácí chléb (samostatně) 4 HRK
 • Palačinky s domácím džemem, nebo šlehačkou 25 HRK

Nápoje

 • Káva od 7 HRK
 • Pivo čepované 0,5 L 17 HRK
 • Coca Cola, orange, džusy 0,25 L 15 HRK
 • Víno bílé – Žlahtina 1 L 70 HRK
 • Víno červené – Toljanić 1 L 70 HRK

Dostupnost místa:

Kuča Krčkog pršuta se nachází ve střední části ostrova, asi 5 kilometrů severozápadně od města Krk. Když budete projíždět obcí Vrh, odbočíte z hlavní silnice podle směrovek s nápisem „Kuča Krčkog pršuta“, které vás dovedou až na místo. Před objektem je prostorné parkoviště. Posezení se nabízí jak uvnitř objektu, tak na venkovní zastřešené terase. Místo je dobře přístupné pro všechny věkové kategorie i osoby se sníženou pohyblivostí.

Náročnost a doba potřebná k návštěvě:

Můžete využít posezení v konobě, nebo si zakoupit tradiční pršut a domácí produkty sebou. Obsluha je vstřícná, přesto při posezení v konobě počítejte asi hodinu.

Provozní doba: v průběhu letní sezony denně od 12:00 do 21:00 hod.

Adresa: Kuča Krčkog pršuta Žužić, Vrh – Bok od Brozića 40, 515 00 Krk

Telefon: pevná linka +385 51 686 098, mobil +385 98 258 123

Souřadnice místa (pro manuální zadání do přístroje GPS)

 • 14.5296380, 45.0477960
 • 14° 31.778′, 45° 2.868′
 • 14° 31′ 46.7″, 45° 2′ 52.07″

Poloha Tradiční pršut u obce Vrh ke stažení (soubor ve formátu gpx pro přístroje GPS Garmin)

Webová stránka: Tradiční pršut na ostrově Krk

Mohlo by se vám líbit...