Zvonice kostela sv.Apolináře

Místo, kde můžeme vidět pozůstatky někdejšího farního kostela sv.Apolináře, najdeme uprostřed smíšených lesů, ukryté mezi remízky a loukami. Starý hřbitov stejně jako kostel patřil k obci Dubašnica, která zanikla pravděpodobně už ke konci 19. století. Přesto jsou náhrobní kameny a desky s nápisy pečlivě udržovány.

Zvonice kostela sv.Apolináře

Z někdejší slávy kostela zůstala stát zvonice z roku 1618, jak praví letopočet vytesaný v jejich základech. K jejímu zdivu se tisknou zbytky kamenných oblouků a zdiva pobořeného kostela sv.Apolináře, jehož základy se datují až do 12. století. Kostel byl ještě v roce 1834 obnoven a svému účelu sloužil do roku 1855. V té době bylo však již rozhodnuto o výstavbě nového kostela v obci Malinska – Bogovići.

Přesto, že místem vedou turistické trasy, nacházejí zde kolemjdoucí příležitost k odpočinku a odreagování se od rušného života nedalekých prázdninových destinací.

Dostupnost místa: Ke hřbitovu s pozůstatky stavby lze dojet autem po lesní silnici od obce Sveti Anton, která se nachází asi 2 kilometry východně. Prostorná odstavná plocha umožňuje pohodlné parkování ve stínu staletých stromů.

Náročnost a doba potřebná k návštěvě: Přístup není nijak omezen, místo je vhodné pro krátkou zastávku a odpočinek při putování v této části ostrova Krk.

Provozní doba: není určena ani omezena

Vstupné: místo je volně přístupné

Souřadnice místa (pro manuální zadání do přístroje GPS)

  • 14.4993980, 45.1059680
  • 14° 29.964′, 45° 6.358′
  • 14° 29′ 57.83″, 45° 6′ 21.48″

Poloha Zvonice kostela sv.Apolináře ke stažení jako BOD ZÁJMU (soubor ve formátu gpx pro přístroje GPS Garmin)

Mohlo by se vám líbit...